ALL TEAMS ANNOUNCED FOR THE 2013 DAKINE ISA WORLD JUNIOR SURFING CHAMPIONSHIP PRESENTED BY BILLABONG IN NICARAGUA

Posted - News Posted for ISA News.

30 Countries and 300 of the World’s Best Junior Surfers are Confirmed to Compete for Gold

top

The world’s best Junior (under 18) surfers will enjoy Nicaragua’s incredible waves, which offer big barrel sections, as shown in this photo of the beach break, and long walls for turns and airs. Photo: Jan Glenn/casa-ensueno.com.

A total of 30 countries and 300 athletes are confirmed to compete in the 2013 DAKINE ISA World Junior Surfing Championship (WJSC) Presented by Billabong. The world’s largest and most important Junior competition will take place in Playa Jiquiliste in the surf-gifted area of Rancho Santana, located 2 hours from Managua by car.

Each National Team consists of up to 4 Under-18 Boys, 2 Under-18 Girls, 4 Under-16 Boys, and 2 Under-16 Girls plus Team Officials.

The confirmed countries are Argentina, Australia, Barbados, Brazil, Chile, Costa Rica, Ecuador, El Salvador, France, Germany, Great Britain, Hawaii, Ireland, Italy, Jamaica, Japan, Mexico, New Zealand, Nicaragua, Panama, Peru, Portugal, Puerto Rico, Russia, South Africa, Switzerland, Tahiti, Uruguay, USA and Venezuela.

“There are only a few days to go before the Opening Ceremony and the start of the 2013 DAKINE ISA World Junior Surfing Championship Presented by Billabong. All National Teams have been announced and the athletes have begun to arrive in the beautiful country of Nicaragua,” remarked ISA President Fernando Aguerre.

The ISA President continued, “The surfers will be practicing at the world-class point and beach break waves at Playa Jiquiliste in preparation for the World Championship that begins with the Opening Ceremony on Saturday and the competition on Sunday. Great surfing conditions and waves in the head high to overhead range in Nicaragua’s warm water are welcoming the delegations. As I like to remind all athletes, while a few competitors will go home with medals, all of them are already winners, as they are surfing as members of their National Surfing Teams.”

bottom

Excellent surf conditions have greeted the surfers during pre-event free surf sessions at the world-class beach break waves in Playa Jiquiliste, Nicaragua. Photo: Roberto Garcia/nicaraguasurfreport.com

Below is a full list of the confirmed teams. Please note team registration closes on Friday and team lists are subject to change. The final list will be found on http://isawjsc.com/teams/ at the close of registration.

Argentina

Under-18 Boys:

  • Facundo Arreyes
  • Tobias Orells
  • Joaquin Juarez
  • Felipe Suarez

Under-18 Girls:

  • Lucia Cosoleto
  • Aixa Sanchez

Under-16 Boys:

  • Ramon Barreca
  • Ignacio Gundensen
  • Lorenzo Picco
  • Sebastian Ventura

Under-16 Girls:

  • Lucia Indurain
  • Josefina Ane

Team Officials:

  • Ruben Muniz
  • Cristian Petersen
  • Gabriel Molina

Australia

Under-18 Boys:

  • Matt King
  • Soli Bailey
  • Luke Hynd
  • Eli Steele

Under-18 Girls:

  • Kristen Ogden
  • Stephanie Single

Under-16 Boys:

  • Jacob Wilcox
  • Kai Hing
  • Quinn Bruce
  • Chris Zaffis

Under-16 Girls:

  • Holly Wawn
  • Isabella Nichols

Team Officials:

  • Adam Robertson
  • Lina Lundgren
  • Michael Conway
  • James Eggington

Barbados

  • Under-18 Boys:
  • no surfers registered

Under-18 Girls:

  • Chelsea Tuach

Under-16 Boys:

  • no surfers registered

Under-16 Girls:

  • no surfers registered

Team Officials:

  • Margot Tuach
  • Mark Harris
  • Jim Hogan

Brazil

Under-18 Boys:

  • Luan Wood
  • Wesley Santos
  • Gabriel Farias
  • Gabriel Andre

Under-18 Girls:

  • Larissa Santos
  • Leticia Freitas

Under-16 Boys:

  • Edher Reis
  • Douglas Jose
  • Rafael Venuto
  • Uallase Sampaio

Under-16 Girls:

  • Larissa Santos
  • Karol Ribeiro

Team Officials:

  • Adalvo Argolo
  • Gabriel Macedo
  • Helio Bacana

Chile

Under-18 Boys:

  • Jorge Soto
  • Christopher Herold
  • Alejandro Diaz

Under-18 Girls:

  • no surfers registered

Under-16 Boys:

  • Jose Recordon
  • Sebastian Oliva

Under-16 Girls:

  • Adela Recordon
  • Javiera Veliz

Team Officials:

  • no team officials registered

Costa Rica

Under-18 Boys:

  • Noe Mar McGonagle
  • Manuel Mesén
  • Jason Mora
  • Tomas King

Under-18 Girls:

  • Leilani McGonagle
  • Paula Duarte

Under-16 Boys:

  • Leonardo Calvo
  • Bruno Carvalho
  • Aldo Chirinos
  • Malakai Martínez

Under-16 Girls:

  • Leilani McGonagle (Pavones)
  • Emily Gussoni

Team Officials:

  • Cassio Carvalho
  • Sean McGonagle
  • Randall Chaves

Ecuador

Under-18 Boys:

  • Aurelio Xavier Prieto Blum
  • Irons Buurgos

Under-18 Girls:

  • Maria Game
  • Michelle Loaiza Cardenas

Under-16 Boys:

  • no surfers registered

Under-16 Girls:

  • no surfers registered

Team Officials:

  • Otnoney Xavier Santos

El Salvador

Under-18 Boys:

  • Erick Alonso Portillo Gonzalez
  • Jorge Alejandro Rivas Amaya
  • Jose Luis Ramos Perez
  • Francisco Antonio Martinez Cartro

Under-18 Girls:

  • no surfers registered

Under-16 Boys:

  • Erick Alonso Portillo Gonzalez
  • Jorge Alejandro Rivas Amaya
  • Jose Luis Ramos Perez
  • Bryan Stanley Alas Perez

Under-16 Girls:

  • no surfers registered

Team Officials:

  • Marcelo Jose Castellanos Soto
  • Karlo Jose Mejia Martinez
  • Enzo Guillermo Rubio Chavarria

France

Under-18 Boys:

  • Diego Mignot
  • Nelson Cloarec
  • Andy Criere
  • Elliot Ivarra

Under-18 Girls:

  • Josephine Costes
  • Marie Troja

Under-16 Boys:

  • Nomme Mignot
  • Arthur Lassee
  • Timonthe Bisso
  • Gatien Delahaye

Under-16 Girls:

  • Kim Veteau
  • Tessa Thyssen

Team Officials:

  • Stephane Corbinien
  • Patrick Flores
  • Martin Yann
  • Nicolas Berthe
  • Amadine Sanchez
  • Thierry Durantel
  • Pierre Marc Gaillard
  • Stephane Sisco
  • Xavier Delanne

Germany

Under-18 Boys:

  • Arne Bergwinkl
  • Leon Glatzer
  • Nicholas von Blottnitz
  • Nuno Heinrich Zitzer
  • Jakob Lilienweiss (alternate)

Under-18 Girls:

  • Kira Groen
  • Jodie de Armas Tracy

Under-16 Boys:

  • Leon Glatzer
  • Goncal Fragoso
  • Ric-Leon Herz
  • Julius Wenzel
  • Jakob Lilienweiss (alternate)

Under-16 Girls:

  • Jodie de Armas Tracy
  • Lilly von Treuenfells

Team Officials:

  • Arnd Wiener
  • Nicole Green
  • Louis Josek

Great Britain

Under-18 Boys:

  • Miles Lee Hargreaves
  • Paddy Daniel
  • Taz Knight
  • Will Davey

Under-18 Girls:

  • Ellen Harding
  • Emily Currie

Under-16 Boys:

  • Harry De Roth
  • Max Payne
  • Rhys Barfield
  • Angus Scotney

Under-16 Girls:

  • Peony Knight
  • Flora Lawton

Team Officials:

  • Lloyd Cole
  • Gwen Spurlock
  • John Ellis

Hawaii

Under-18 Boys:

  • Koa Smith
  • Josh Moniz
  • Kaoli Kahokuloa
  • Kain Daly

Under-18 Girls:

  • Tatiana Weston-Webb
  • Bailey Nagy

Under-16 Boys:

  • Seth Moniz
  • Imaikalani DeVault
  • Kaulana Apo
  • Elijah Sean Donovan

Under-16 Girls:

  • Dax McGill
  • Mahina Maeda

Team Officials:

  • Bert Ishimaru
  • Kahea Hart
  • David David
  • Rainos Hayes
  • Tony
  • Lindsay McGill

Ireland

Under-18 Boys:

  • Gearoid Mc Daid

Under-18 Girls:

  • no surfers registered

Under-16 Boys:

  • no surfers registered

Under-16 Girls:

  • no surfers registered

Team Officials:

  • Ray McDaid

Italy

Under-18 Boys:

  • Leonardo Fioravanti

Under-18 Girls:

  • no surfers registered

Under-16 Boys:

  • no surfers registered

Under-16 Girls:

  • no surfers registered

Team Officials:

  • no team officials registered

Jamaica

Under-18 Boys:

  • Garen Pryce
  • Elishama Beckford
  • Armani Green

Under-18 Girls:

  • no surfers registered

Under-16 Boys:

  • Ivah Wilmot
  • Ronald Hastings
  • Okeem Thompson

Under-16 Girls:

  • no surfers registered

Team Officials:

  • Icah Wilmot
  • Tristan English

Japan

Under-18 Boys:

  • Shuki Nishi
  • Naomi Kobayashi
  • Takumi Nakamura
  • Hiroto Arai

Under-18 Girls:

  • Hinako Kurokawa
  • Momoko Miyasaka

Under-16 Boys:

  • Yuji Nishi
  • Kairi Noro
  • Takumi Yasui
  • Reo Inaba

Under-16 Girls:

  • Nagisa Tashiro
  • Minami Koyama

Team Officials:

  • Kimifumi Imoto
  • Atsushi Sakai
  • Hiromori Okajima

Mexico

Under-18 Boys:

  • Carlos Dominguez
  • Eduardo Barba

Under-18 Girls:

  • no surfers registered

Under-16 Boys:

  • Eno James
  • Luis Rey

Under-16 Girls:

  • no surfers registered

Team Officials:

  • no team officials registered

New Zealand

Under-18 Boys:

  • Mackenzie Christie
  • Dune Kennings
  • Sean Kettle
  • Elliot Paerata-Reid

Under-18 Girls:

  • Ella Williams
  • Abby Falwasser

Under-16 Boys:

  • Kehu Butler
  • Korbin Hutchings
  • Daniel Farr
  • Harrison Whiteside

Under-16 Girls:

  • Jasmine Smith
  • Dayna Story

Team Officials:

  • Tony Baker
  • Warren Asplin
  • Jason Ruddell

Nicaragua

Under-18 Boys:

  • no surfers registered

Under-18 Girls:

  • no surfers registered

Under-16 Boys:

  • no surfers registered

Under-16 Girls:

  • no surfers registered

Team Officials:

  • no team officials registered

Panama

Under-18 Boys:

  • Jean Carlos “Oil” Gonzalez
  • Roberto Diaz
  • Jose Luis “Chitra” Rodriguez
  • Jorge Lymberopulos

Under-18 Girls:

  • Monica Mumm
  • Johanny Alfonso

Under-16 Boys:

  • Orlando “Rolito” Ortega
  • Kalani Garcia
  • Kelvin Gonzalez
  • Augstin Cedeno

Under-16 Girls:

  • Monica Mumm
  • Lourdes Gabriella Elisondo

Team Officials:

  • Ness De Icaza
  • Raul Stanford
  • Edgar “Gary” Saavedra

Peru

Under-18 Boys:

  • Joaquin del Castillo
  • Juninho Urcia
  • Sebastian Correa
  • Lucca Mesina

Under-18 Girls:

  • Miluska Tello
  • Vania Torres

Under-16 Boys:

  • Lucca Saldivar
  • Tomas Tudela
  • Alonso Correa
  • Adrian Garcia

Under-16 Girls:

  • Melanie Giunta
  • Leilani Aguirre

Team Officials:

  • Javier Huarcaya-Pro

Portugal

Under-18 Boys:

  • Miguel Blanco
  • Pedro Coelho
  • Joao Kopke
  • Thomas Fernandes

Under-18 Girls:

  • Camila Kemp
  • Keshia Eyre

Under-16 Boys:

  • Guilherme Fernandes
  • Vasco Monica
  • Joao Moreira
  • Jacome Correia

Under-16 Girls:

  • Teresa Bonvalot
  • Mariana Assis

Team Officials:

  • Rui Felix
  • Jose Braga
  • Pedro (Alexandre) Barbudo

Puerto Rico

Under-18 Boys:

  • Marley (Cristopher) Puglielli
  • Rolando Montes Biniloni
  • Paolo Schoene
  • Mauricio Diaz Saldana

Under-18 Girls:

  • Ariana Melendez Penland
  • Paola De Oberta Ramirez

Under-16 Boys:

  • Jorge Marinez
  • Eduardo Alfonso
  • Juan Gonzalez Ortiz
  • Anyhel Velazquez

Under-16 Girls:

  • Jolari Carreras Maceira
  • Gabroela Rubi Velez

Team Officials:

  • Ricardo Rubi
  • Sammy Martinez

Russia

Under-18 Boys:

  • no surfers registered

Under-18 Girls:

  • no surfers registered

Under-16 Boys:

  • Nikita Avdeev

Under-16 Girls:

  • no surfers registered

Team Officials:

  • Mal Gregson
  • Andri Avdeev

South Africa

Under-18 Boys:

  • Benji Brand
  • Dylan Lightfoot
  • Josh Smit
  • Diran Zakarian

Under-18 Girls:

  • Gina Smith
  • Nicole Pallet

Under-16 Boys:

  • Matt Mcgilivray
  • Jordy Maree
  • Steff Burrows
  • Shane Sykes

Under-16 Girls:

  • Chanelle Botha
  • Anoush Zakarian

Team Officials:

  • Johnny Bakker
  • Graham Hynes
  • Ant Brodowicz

Switzerland

Under-18 Boys:

  • Swen Diego Zaugg
  • Michael David Zaugg

Under-18 Girls:

  • June Erostarbe Geiser

Under-16 Boys:

  • Luca Carlisle
  • Under-16 Girls:
  • Nadia Erostarbe Geiser
  • June Erostarbe Geiser

Team Officials:

  • Ion Erostarbe
  • Heidi Zaugg

Tahiti

Under-18 Boys:

  • O’Neill Massin

Under-18 Girls:

  • Karelle Poppke

Under-16 Boys:

  • Ulysse Cuitot
  • Jeffery Bodo
  • Raiarii Faufau
  • William Peckett

Under-16 Girls:

  • Marion Philippe
  • Karelle Poppke

Team Officials:

  • Pascal Massin
  • Valerie Vaiho

Uruguay

Under-18 Boys:

  • Lucca Piscione
  • Nahuel Alvira
  • Santiago Medeiro
  • Mauro Tato

Under-18 Girls:

  • Maite de Alava
  • Camila Meana Crossa

Under-16 Boys:

  • Nicolas Malet
  • Matias Nobrega de Mello
  • Francisco Morosini Montefiori
  • Luis Juan Vargas

Under-16 Girls:

  • Maria Belen Barreiro
  • Delfina Morosini

Team Officials:

  • Camila Meana Crossa

USA

Under-18 Boys:

  • Parker Coffin
  • Cam Richards
  • Colin Moran
  • Kevin Schulz

Under-18 Girls:

  • Quincy Davis
  • Nikki Veisins

Under-16 Boys:

  • Jake Davis
  • Jake Marshall
  • Colt Ward
  • Kanoa Igarashi, Griffin Colapinto, Thellen McKinna Worrell

Under-16 Girls:

  • Tia Blanco
  • Frankie Harrer

Team Officials:

  • Greg Cruse
  • Micah Byrne
  • Kevyn Dean
  • Justin Jung
  • Pauline Aubertin
  • Ryan Simmons

Venezuela

Under-18 Boys:

  • no surfers registered

Under-18 Girls:

  • no surfers registered

Under-16 Boys:

  • no surfers registered

Under-16 Girls:

  • no surfers registered

Team Officials:

  • no team officials registered